top of page
  • Writer's pictureMiroslav Kolcun

Dúška materina

Materina dúška

V egyptských papyrusoch nachádzame záznam o nej a jej liečivých účinkoch už v roku 1550 pnl. Gréci mali radi jej vôňu a bylinku si dávali do súvisu so zvyšovaním odvahy. Preto sa rastlinou alebo olejom z nej potierali atléti. V období stredoveku ľudia verili, že ak si dajú Dúšku materinu pod vankúš, prinesie im kľudný spánok a odoženie nočné mory.

Podľa starej povesti je materina dúška v skutočnosti matka premenená na kvietok. Jedného dňa dobrým deťom umrela ich milovaná mamička. Pri jej hrobe však zrazu vyrástla fialkastá kvetinka, ktorá voňala tak nádherne. Presne tak sladko, ako kedysi ich mamička. Takto dietky vedeli, že je stále s nimi a dáva na ne pozor. Materina dúška totiž ochraňuje a lieči každého, kto sa zverí do jej rúk aj dnes.


Materina dúška k nám prišla zo Stredomoria. Keďže je to teplomilná bylina, u nás ju nájdete na slnečných lúkach a poliach, slnkom zaliatych kopcoch či pastvinách. Pri dobrých podmienkach k rastu sa môžeme kochať jej kvetmi a nasávať jej vôňu od mája do septembra.

Nádherne rozvoniavajúcu materinu dúšku spoznáte podľa fialkastých kvetov, ktorých farebné variácie sa vyskytujú od bledofialovej až po červeno-fialovú. Bylinka dorastá do výšky maximálne 30 cm. Krátke stopkaté lístky sú vajcovitého alebo čiarkovitého tvaru.


Liečivé účinky materinej dúšky sú:


· posilňuje nervovú sústavu, zmierňuje migrenózne stavy, bolesti hlavy a závrate

· posilňuje imunitné reakcie organizmu

· pôsobí proti kašľu či zápalu priedušiek

· zmierňuje nespavosť

· pomáha pri nervozite a podráždenosti

· priaznivo pôsobí proti svalovým kŕčom

· lieči zápaly močových ciest

Posilňuje obranyschopnosť organizmu a pomáha pri tráviacich a vylučovacích ťažkostiach. Takisto tlmí nadúvanie, mierni hnačky, zvyšuje chuť do jedla a pôsobí aj proti črevným parazitom. Materina dúška má aj dezinfekčnú schopnosť, čím pomáha zoceliť zle hojace sa rany alebo spálenú pokožku po dlhom a nechránenom pobyte na slnku. Používa sa dokonca aj pri zápaloch v ústnej dutine.


Materina dúška obsahuje tieto telu prospešné látky:


· silice (esenciálne oleje)

· flavonoidy s protizápalovým a antioxidačným účinkom

· horčík, ktorý pomáha na správne fungovanie DNA

· kyselinu ursolovú s výbornými protirakovinotvornými účinkami

· triesloviny na zlepšenie vstrebávania vitamínu C


Príprava a použitie:

· Čaj si pripravíme z jednej lyžičky Dúšky materinej, ktorú zalejeme 200ml vody a necháme lúhovať 20-30 minút. Čaj pomáha pri nachladnutí, respiračných ochoreniach, tráviacich problémoch, uvoľňuje rôzne kŕče, posilňuje imunitu a pomáha pri menštruačných bolestiach.

· Pri vonkajšom použití sa robí odvar z 200 gramov rastliny, ktorý prevaríme v 2 litroch vody. Vývar scedíme a používame ako obklad na rany alebo prísadu do kúpeľa.

43 views
bottom of page