top of page
  • Writer's pictureMiroslav Kolcun

Imunita


Práve v tomto ročnom období je najviac skloňovaným pojmom imunita. Imunita zaisťuje obranu tela proti všetkým škodlivinám (predovšetkým infekčným mikroorganizmom) vonkajšieho prostredia i proti škodlivinám, ktoré vznikajú vo vnútri organizmu. „Dobrá“ imunita nás nepretržite chráni proti vonkajším i vnútorným škodcom a škodlivinám i proti civilizačným chorobám a rozvoju zhubného nádorového bujnenia. „Zlú“ imunitu poznáme ako alergickú, vyvolávajúcu astmu, sennú nádchu alebo atopický ekzém a ďalšie choroby. Inokedy sa imunita obráti proti vlastnému telu a vyvolá autoimunitné ochorenie – napr. systémový lupus, reumatoidnú artritídu, zápal štítnej žľazy, čriev či mozgu. Ak chceme svoju imunitu udržiavať, musíme sa starať hlavne o našú pečeň . Pečeň Je najdôležitejším orgánom pre zneškodňovanie jedov, zúčastňuje sa aj na výmene látok. Pokiaľ je jej činnosť normálna, všetko sa v nej starostlivo premieňa, preosieva a filtruje. Jedovaté látky sa pritom zneškodnia a vylúčia.

Pečeň si vieme posilniť aj prírodnou cestou:

Kurkuma dlhá

Kurkuma je známa svojím žltým sfarbením, ktoré spôsobuje polyfenol kurkumín. Toto bezpečné prírodné farbivo má okrem toho aj významné protizápalové, protirakovinové a antioxidačné účinky. Kurkumín je silný antioxidant, ktorý má schopnosť vychytávať voľné radikály a tým zabraňuje vzniku mutácií a premene zdravých buniek na nádorové.

Púpava lekárska

Má močopudné účinky, čím napomáha odstraňovať škodlivé látky z tela. Púpavovými Listami sa do tela dopĺňajú vitamíny, zlepší sa trávenie a činnosť pečene a obličiek. Pozitívny účinok majú aj na stav pleti, ktorej pomôžu s akné alebo ekzémom. Koreň púpavy sa považuje za najúčinnejšiu časť rastliny. Práve ten môže pomôcť pri zápale pečene, problémoch so slezinou, žlčníkom, pri anémii či prečistení krvi.

Lopúch väčší, koreň

Jeho liečebné účinky sa uplatňujú pri poruchách metabolizmu, na zlepšenie funkcie pankreasu, žlčníka, pečene, obličiek, prispieva k rozpúšťaniu a vylučovaniu solí a kameňov, zvyšuje diurézu, pozitívne vplýva na hojenie rán, pôsobí protirakovinovo a potopudne, podporuje čistenie krvi a vylučovanie odpadových látok.

Benedikt lekársky

Rastlina má antibakteriálne a protirakovinové účinky , využíva sa aj na hojenie rán, ekzémov a vredov pomáha na tráviaci systém, najmä tým, že podporuje tvorbu žlče a štiav dôležitých pre trávenie, rovnako tak pomáha na správne fungovanie pečene. Benedikt lekársky je v rámci ľudového liečiteľstva považovaný za rastlinu s veľmi širokým poľom pôsobnosti. Má totiž nielen vyššie spomínané účinky, ale pôsobí napríklad aj na močový systém, reumu, nespavosť alebo dýchacie cesty. Používa sa aj na všeobecné posilnenie organizmu a vitality.

Ďatelina lúčna

Ďatelina má antioxidačné, imunostimulačné, antiseptické a antibiotické účinky, čo v praxi znamená podporu imunity, vitality a spomalenie predčasného starnutia pomáha na nervový systém a pohybový systém, využíva sa aj navonok a to najmä na dezinfekciu rán a zlepšenie hojenia je výborným prírodným prostriedkom proti tráviacim problémom, najmä ak ide o odstránenie plynatosti a hnačky

Vinič hroznorodý, šupky

Hrozno je plné silných antioxidantov – polyfenolov. Jedným z nich je resveratrol, prítomný v šupke hroznových bobúľ. Sila resveratrolu dokáže spomaliť rast nádorov najmä v prsníkoch, ale aj žalúdku, lymfatickom systéme, hrubom čreve či v prípadoch rakoviny kože. Resveratrol má protizápalové účinky, znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, chráni cievy pred účinkami škodlivého cholesterolu, posilňuje imunitu a dokonca zlepšuje stav akné.

Nechtík lekársky

Pozitívne účinky nechtíka lekárskeho závisia od jeho komplexného zloženia. Faktom je, že základ v zložení nechtíka patrí antioxidantom, flavonoidom, vitamínom skupiny A až E, ale taktiež karotenoidom a éterickým olejom. Má vysoký obsah aminokyselín a lipidov, čo sa ďalej prejavuje v kvalite celého imunitného systému.

Ďumbier lekársky

Ďumbier lekársky má pozitívny vplyv na obranyschopnosť organizmu, tlmí množenie baktérií a vírusov, zvyšuje imunitu, uplatňuje sa v prevencii pri chrípke, nachladnutí, nádche, zápale priedušiek i respiračných ochoreniach, zmierňuje bolesť v hrdle, pri zvýšenej teplote podporuje potenie, uľahčuje vykašliavanie, tlmí bolesti hrdla i hlavy.

Výťažky spomínaných rastlín obsahuje aj náš prírodný produkt imunix, ktorý nájdete v našom e-shope.

25 views
bottom of page