top of page
  • Writer's pictureMiroslav Kolcun

Pečeňová očistná kúra

Updated: Aug 25, 2020

Pečeňová očistná kúra - Hulda Regehr Clark, Ph.D., N.D. úprava - Dr. ELF. (odstránenie žlčových kamienkov)

Tým, že pečeň zbavíte žlčových kamienkov, podstatne zlepšíte trávenie, ktoré je základom pevného zdravia. Postupne sa tým taktiež zbavíte alergií – s každou kúrou o niečo viac. Môžu zmiznúť tiež bolesti ramien, paží a chrbtice. Budete mať viac energie a budete sa cítiť oveľa lepšie. Prečistenie žlčovodov je jednou z najúčinnejších procedúr pre zlepšenie zdravotného stavu. Nemali by ste k nemu však pristupovať skôr, ako sa zbavíte parazitov, a pre čo najlepšie výsledky by mala nasledovať ľadvinová kúra a sanácia chrupu.


Pečeň vyprodukuje okolo 1 – 1,5 litra žlče za deň. Skladajú sa z mnoho malých trubičiek, ktoré žlč dopravujú do jednej väčšej trubice, odkiaľ sa dostáva do žlčníku – akéhosi zásobníku. Požitie tuku alebo bielkovín vedie asi po 20 minútach k vyprázdneniu žlčníka do dvanástníka. Mnoho ľudí (vrátane detí) má žlčovody úplne upchaté kamienkami. Niekedy sa objavia alergie alebo vyrážky. Pri ultrazvuku alebo röntgene žlčníka sa nič nezistí. Kamienky totiž väčšinou nie sú v žlčníku, ale v žlčovodoch, nehľadiac na to, že sú často príliš drobné a neobsahujú vápnik. Existuje viac ako pol tucta rôznych druhov kamienkov, z ktorých niektoré obsahujú kryštáliky cholesterolu. Kamienky môžu mať odlišné sfarbenie, môžu byť čierne, červené, biele, zelené alebo hnedé. Zelené kamienky získavajú farbu potiahnutím žlče. Kamienky vyzerajú často ako zátky s pozdĺžnymi zárezmi. U iných kamienkov vidíme, že vznikli spojením mnohých menších kamienkov vnútri žlčovodov. Uprostred každého je možné nájsť zhluk baktérií, čo podľa niektorých vedcov môže nasvedčovať tomu, že formovanie kamienkov mohla spustiť prítomnosť zvyškov mŕtveho tela nejakého parazita.

S tým, ako sa kamienky zväčšujú a rastie ich počet, rastie spätný tlak do pečene, ktorá potom podstatne zníži tvorbu žlče. (Predstavte si napríklad situáciu, kedy sa do záhradnej hadice dostanú kamienky. Hadicou potom preteká omnoho menej vody, čo ďalej znižuje možnosť, že by prekážky mohli byť z hadice vytlačené.) Žlčové kamienky spôsobujú, že telo nemôže vylučovať cholesterol, ktorý sa potom hromadí v tele.

Kamienky sú porézne, a preto sa na nich môžu zachytávať baktérie, cysty, vírusy a parazity, ktoré prechádzajú pečeňou. Tým sa vytvárajú „hniezda“ infekcie. Bez odstránenia žlčových kamienkov sa nemôžete zbaviť žiadnej žalúdočnej infekcie či nadúvania.

Prečistite si pečeň dvakrát ročne.


Príprava:

Nie je možné čistiť pečeň bez predchádzajúcej likvidácie prítomných parazitov. Vylúčili by ste len malé množstvo kamienkov a cítili by ste sa stále zle. Pred tým, než sa pustíte do očistnej pečeňovej kúry, aplikujte najmenej po dobu jedného týždňa každý deň zapper alebo uskutočnite časť kúry proti parazitom (prvé tri týždne). Pokiaľ vykonávate preventívnu protiparazitálnu kúru, znamená to, že ste na pečeňovú kúru pripravení. Veľmi odporúčam dokončiť pred začatím pečeňovej kúry tiež kúru ľadvinovú. Ľadviny, močový mechúr a zvyšok močového ústrojenstva by mali byť v úplnom poriadku a maximálne výkonné, aby mohli účinne odstraňovať nežiaduce látky z tela. Nechajte si taktiež opraviť chrup. Vaše ústa by nemali obsahovať žiadne kovy a baktérie. Toxické látky z úst môžu pečeň značne zaťažiť. Preto tento problém vyriešte ako prvý. O spôsobe likvidácie parazitov a ľadvinovej očistnej kúre sa poraďte so svojim poradcom.


Čo potrebujete:

  • Glauberova horká soľ (síran horečnatý) – 4 polievkové lyžice

  • Olivový olej – 1/2 hrnčeka

  • (po skúsenostiach si klienti obsah oleja upravujú na 2 dl + grepová šťava) Čerstvý ružový grapefruit – šťava

  • 1 veľký alebo 2 malé, aby ste dostali 2/3 – 3/4 hrnčeka

  • Ornithin 4 – 8 tabliet, aby ste zaspali – tento prvok je nutné dodržať, inak by mohlo ísť o najhoršiu noc v živote

  • Plastová slamka

  • Pollitrová nádoba s uzáverom

Pre pečeňovú kúru zvoľte najlepšie sobotu, aby ste v nedeľu mohli odpočívať. Užívajte len lieky a vitamíny, bez ktorých sa nezaobídete. Deň pred pečeňovou kúrou prerušte kúru proti parazitom a ľadvinovú kúru. Nejedzte mastné jedlá, len varené cereálie, ovocie, chlieb a med (žiadne maslo ani mlieko). Zemiaky a zeleninu varte len vo vode. Vytvorí sa tak väčší tlak v pečeni, ktorého pôsobením dôjde k vytlačeniu viacerých žlčových kamienkov.

14:00 h Po druhej hodine poobede už nejedzte ani nepite. Pokiaľ toto pravidlo porušíte, budete sa cítiť zle. Pripravte si horkú / glauberovú soľ (síran horečnatý) a 4 hrnčeky čistej vody o objeme 1,5 dl. Do každého hrnčeka pridajte 1 polievkovú lyžicu horkej / glauberovej soli a roztok premiešajte. Roztok uchovajte v chladničke.

Poznámka: Glauberovu soľ si môžete jednoduchšie pripraviť tak, že do nádoby nalejete 0,6 litra vody a zmiešate s celou dávkou soli čiže so 4 lyžicami, čo zodpovedá 50 g soli. Po rozpustení si obsah 0,6 litra rozlejte na 4 dávky.

18:00 h Vypite prvý hrnček horkej / glauberovej soli. Môžete pridať 1/8 lyžičky vitamínu C pre zlepšenie chuti. Roztok môžete zapiť niekoľkými dúškami čistej vody. Vytiahnite si z chladničky olivový olej a grapefruit, aby sa zahriali.

20:00 h Vypite druhý hrnček horkej / glauberovej soli. Od druhej hodiny ste nejedli, ale aj napriek tomu nebudete cítiť hlad. Časové rozloženie kúry je veľmi dôležité, uvedené časy by ste mali dodržiavať plus-mínus desať minút.

21:45 h Nalejte ½ hrnčeka olivového oleja do pollitrovej nádoby. Vytlačte do iného hrnčeka grapefruit a odstráňte dužinu vidličkou. Mali by ste získať najmenej ½ hrnčeka šťavy. Šťavu prilejte do olivového oleja. Uzavrite nádobu vrchnákom a poriadne ňou potraste. Teraz navštívte toaletu (jeden alebo viackrát, aj keby ste sa mali omeškať na dávku o 22:00 hod). Dbajte však na to, aby ste sa omeškali maximálne o 15 minút.

Poznámka: Pozor – roztok olivového oleja a grapefruitu ešte nepite. Vypijete ho až o 22:00 hod tesne pred tým než si pôjdete ľahnúť.

22:00 h Vypite pripravený nápoj z olivového oleja a grapefruitovej šťavy. S prvými dúškami prehltnite 4 až 8 ornithinových tabliet, aby ste mali istotu, že budete celú noc spať. Pokiaľ trpíte nespavosťou, vezmite si tabliet radšej 8 (odporúčam 8 tabliet). Skúste piť cez širokú slamku, uľahčí to prehĺtanie. Pokiaľ je to možné, tak počas pitia stojte. Dávku vypite do 5 minút (starší a chorí ľudia do 15 minút). Ihneď si choďte ľahnúť. Pokiaľ si neľahnete, mohli by ste celú čistiacu kúru narušiť.

Čím skôr si ľahnete, tým viac kamienkov opustí vaše telo. Ľahnite si, len čo zmes vypijete. Ľahnite si na chrbát s hlavou mierne podloženou vankúšom.

Snažte sa predstaviť si, čo sa vo vašej pečeni deje. Najmenej 20 minút zostaňte v absolútnom pokoji. Pocítite, ako sa žlčové kamienky posúvajú žlčovodmi. Vďaka horkej soli to nebude bolieť. Ráno po prebudení vypite tretiu dávku horkej / glauberovej soli. Pokiaľ vám bude nevoľno, s pitím horkej soli počkajte. Môžete si ľahnúť späť do postele. Nepite tretiu dávku pred šiestou hodinou. O dve hodiny neskôr vypite poslednú – štvrtú dávku horkej / glauberovej soli a môžete sa vrátiť do postele.

O dve hodiny neskôr sa už môžete najesť. Začnite ovocnou šťavou. Pol hodiny potom už môžete jesť ovocie a za ďalšiu hodinu aj bežné (ale ľahké) jedlo. Pri večeri by ste sa mali cítiť zdraví. Aký ste mali úspech? Ráno počítajte s prehánkami. Vezmite si príručnú baterku a pátrajte po vylúčených žlčových kamienkoch v stolici. Hľadajte najskôr zelené, ktoré sú potvrdením, že nejde o zvyšky jedla. Jedine žlč z pečene má hráškovo zelenú farbu. Stolica väčšinou klesne ku dnu, ale kamienky plávajú na povrchu, pretože obsahujú cholesterol. Môžete ich približne spočítať. Musíte sa zbaviť najmenej 2000 kamienkov, aby ste si nastálo vyliečili alergiu, burzitídu alebo trebárs bolesti chrbta.

Prvá kúra pomôže na niekoľko dní, ale s tým, ako sa budú kamienky, ktoré v pečeni ešte zostali, pohybovať dopredu, vrátia sa aj prejavy. Pečeňovú kúru môžete opakovať v štrnásťdňových intervaloch. Nikdy ju však nerobte, pokiaľ ste chorí. Niekedy sú žlčovody plné kryštálikov cholesterolu, ktoré sa ešte nesformovali do kamienkov. Vyzerajú ako smeti, plávajúce na povrchu vody v záchodovej mise. Môžu byť sfarbené do hneda. Zbaviť sa týchto kryštálikov je rovnako dôležité ako sa zbaviť kamienkov.

Je takáto pečeňová čistiaca kúra bezpečná? Áno, dôkazom je viac ako 500 ľudí, ktorým som ju naordinovala. Niektorí z nich mali vyše sedemdesiat rokov. Ani jeden nepocítil žiadne bolesti, nieto aby musel byť hospitalizovaný. Niekto sa môže cítiť deň, alebo dva chorý, ale väčšinou len v prípadoch, kedy bola zanedbaná ľadvinová očistná kúra.

Znova zdôrazňujem, že pred pečeňovou očistnou kúrou by ste mali maximálne prečistiť ľadviny a zbaviť sa parazitov.

Gratulujem!


Zbavili ste sa žlčových kamienkov bez chirurgického zákroku. Myslím, že som tento recept doviedla skoro k dokonalosti. Nechcem si však privlastňovať zásluhy za jeho objav. Tento recept je starý stovky a snáď i tisíce rokov.

Vďaka, bylinkári!

Zdroj: Revoluce v léčení všech nemocí – Hulda Regehr Clark, Ph.D., N.D. (aktualizované vydanie) pečeňovú očistnú kúru podľa Dr. Clarkovej sme mierne upravili tak, aby bola zrozumiteľnejšia a preložili sme ju do slovenského jazyka.

bottom of page